Redakcja PTVR o Festiwalu

Ponad 200 muzyków wzięło udział w przesłuchaniach konkursowych tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej Polonia Semper Fidelis. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: dzieci od dziewięciu do trzynastu lat, młodzieży do lat osiemnastu oraz dorosłych. Już po raz 29 w Dębicy odbył się Ogólnopolski Festiwal Polonia Semper Fidelis. Soliści, duety i tercety, a także zespoły oraz chóry prezentowały swoje umiejętności na scenie śpiewając utwory wyrażające miłość do Boga i Ojczyzny. W tym roku festiwal był wyjątkowy ze względu na jubileuszowy rok odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszystkim występom przysłuchiwało się profesjonalne jury w składzie: Jan Michalak, Alicja Płonka, Sylwia Wygonik i Lena Goleń. Jurorzy w swojej ocenie kierowali się nie tylko umiejętnościami wokalnymi i instrumentalnymi wykonawców, ale również interpretacją i zrozumieniem utworu oraz ogólnym wyrazem artystycznym. Zgodnie podkreślali, że poziom tegorocznego festiwalu był wysoki, a wybór zwycięzców niezwykle trudny. Wykonawcy pomimo stresu wykazali się pełnym profesjonalizmem, a swoim talentem dostarczyli publiczności wiele wzruszeń i okazji do refleksji. Ostatecznie po burzliwych naradach jurorzy przyznali pierwsze miejsce w kategorii dziecięcej Julii Roman. Wśród młodzieży najlepsza okazała się Julia Zielińska, a w kategorii dorosłych jury wyróżniło Aleksandrę Stawarz. Podczas festiwalu przyznawana jest również nagroda Grand Prix, która w tym roku trafiła do Gabrieli Golec z Tarnowa.

Za nami XXIX Festiwal Polonia Semper Fidelis

Za nami XXIX Festiwal Polonia Semper Fidelis

11.06.2018

W weekend, w parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, królowała piosenka religijna i patriotyczna. Na scenie XXIX Festiwalu Polonia Semper Fidelis zaprezentowało się blisko 300 uczestników m.in. z Tarnowa, Lublina, Rzeszowa czy Kielc.

– W tym roku, w sposób szczególny dziękujemy Polsce za jej wolność – mówił ks. Józef Durlak, dyrektor festiwalu. – Wolność nie jest nam dana, nie na zawsze. Musimy ją strzec, promować i robić wszystko, aby tej wolności nie utracić. Dlatego myślę, że ten festiwal powinien trwać, ciągle żyć i przypominać Polakom o tym bezcennym darze, jakim jest dar wolnej i niepodległej Polski – dodaje dyrektor festiwalu.

Wśród młodych artystów największe wrażenie zrobiła Gabriela Golec z Tarnowa, która zdobył Grand Prix XXIX Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Młoda artystka nie kryła radości z wygranej. – Zaśpiewałam dwa utwory „Dziś idę walczyć mamo” oraz „Języku ognia”. Jestem bardzo szczęśliwa, nie spodziewałam się, że zdobędę nagrodę Grand Prix. Na festiwalu jest dobra atmosfera, dobre nagłośnienie, dobrze mi się śpiewało – mówi artystka.

Oprócz młodych artystów w ramach festiwalu wystąpili zespół Nazaret i Janusz Laskowski. Uwieńczeniem imprezy był festyn, w czasie którego publiczność poznała laureatów festiwalu oraz bawiła się przy dźwiękach zespołu Andre.

Za nami XXIX Festiwal Polonia Semper Fidelis

Ponad 300 wokalistów i muzyków

Ponad 300 wokalistów i muzyków

PRZEJDŹ DO GALERII

8 czerwca w Dębicy rozpoczął się ogólnopolski festiwal Polonia Semper Fidelis. Po raz 29. grany i śpiewany dla Boga i ojczyzny.

– Już po raz 29. gramy i śpiewamy dla Boga i dla ojczyzny. Jest to bowiem ogólnopolski festiwal piosenki religijnej i patriotycznej – wyjaśnia jego dyrektor ks. Józef Durlak z parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, która jest organizatorem imprezy.

– W tym roku chcemy wyśpiewać Polsce wielką wdzięczność za dar wolności, chcemy wyśpiewać hymn wdzięczności za tych, którzy o tę wolność walczyli i przelali za nią krew, chcemy wyśpiewać Polsce hymn za 100 lat niepodległości, za wiarę w niepodległej ojczyźnie – dodaje ks. J. Durlak.

Jak wyjaśnia dyrektor festiwalu ks. Józef Durlak, Polonia Semper Fidelis wpisuje się także w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  Jak wyjaśnia dyrektor festiwalu ks. Józef Durlak, Polonia Semper Fidelis wpisuje się także w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległościBEATA MALEC-SUWARA /FOTO GOŚĆNa festiwal zgłosiło się 66 podmiotów artystycznych. Ich przesłuchania będą trwać dwa dni. Łącznie wystąpi ponad 300 wokalistów i muzyków. Jest 14 chórów, kilka tercetów, ale zdecydowana większość to soliści i duety. Młodzież, dorośli, dzieci przyjechali z różnych stron Polski, od Lublina, Kielc aż po Śląsk. Oczywiście zdominowali konkurs artyści z Podkarpacia i Małopolski.

– Niezmiernie się cieszę, że to właśnie stąd, z diecezji tarnowskiej, młodzi chcą grać i śpiewać dla Pana Boga i ojczyzny. Są zespoły z Lublina, Janowa Lubelskiego, Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Cieszyna, Kędzierzyna-Koźle, Nowego Sącza, Limanowej, Tarnowa, Dębicy i okolic – wylicza dyrektor festiwalu.

Jak zawsze ogólnopolskiemu festiwalowi Polonia Semper Fidelis towarzyszą koncerty galowe. W piątek 8 czerwca na scenie dolnego kościoła Miłosierdzia Bożego wystąpił zespół „Nazaret” z Bochni, który wykonuje muzykę chrześcijańską.

W sobotę o godz. 19 będzie można posłuchać niezapomnianego Janusza Laskowskiego. – Któż nie zna jego piosenek i się przy nich nie bawił… Któż nie śpiewał takich utworów, jak chociażby „Kolorowe jarmarki”, „Żółty jesienny liść” czy „Siedem dziewcząt z Albatrosa” – zauważa ks. J. Durlak.

„ALE ALE ALEKSANDRA” zagra zespół Andre na festynie w dębickiej Parafii Miłosierdzia Bożego

Najbliższy weekend będzie należał do Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Bo właśnie tam, już w piątek 8 czerwca rozpoczyna się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej Polonia Semper Fidelis – Dębica 2018.Będzie to już 29 edycja tej imprezy.

Piątkowe przesłuchania zakończy koncert zespołu Nazaret. W sobotę o 19.00 wystąpi zaś Janusz Laskowski. W niedzielę finał festiwalu połączony z festynem parafialnym. Na zakończenie koncertowego dnia trochę disco polo. Gwiazda wieczoru – zespół Andre znany między innymi z hitu „ALE ALE ALEKSANDRA”.Serdecznie zapraszamy na to wielkie, trzydniowe święto muzyki. Więcej szczegółów na plakatach.

https://debica.tv/ale-ale-aleksandra-zagra-zespol-andre-na-festynie-w-debickiej-parafii-milosierdzia-bozego/